دوشنبه , مهر 5 1400

انواع رابیتس کدام است و رابیتس چه کاربرد هایی دارد؟

قیمت رابیتس

در این مقاله به انواع رابیتس و کاربردهای آن پرداخته می شود. در مقاله قبلی توضیح داده شد که رابیتس چیست و تولید رابیتس چگونه انجام می‏شود و به مشخصات رابیتس اشاره شد. رابیتس ها براساس وزن، تعداد ستون ها یا همان پل ها و تعداد چشمه های بین ستون ها به انواع مختلف تقسیم می شوند و بر اساس همین ویژگی ها دارای کاربردهای متنوعی می باشند.

 

انواع رابیتس

اولین ویژگی در انواع رابیتس، تعداد ستون ها یا همان پل ها رابیتس می باشد. ستون ها در امتداد طول برگ های رابیتس قرار گرفته اند. تعداد ستونها بستگی به نوع رابیتس تولیدی دارد. در ایران انواع رابیتس های تولیدی شامل 9 ستون، 11 ستون و 13 ستون می باشد. تولید رابیتس با تعداد ستون بیشتر نیز امکان پذیر بوده و برحسب مورد تولید می شود. ویژگی بعدی در انواع رابیتس، وزن برگه ها یا تور های رابیتس می باشد. وزن برگ های رابیتس بر اساس ضخامت ورق گالوانیزه مصرفی مشخص می شود. هرچه ضخامت ورق مورد استفاده بیشتر باشد، رابیتس تولیدی دارای وزن بیشتری است. مشخصه دیگر در انواع رابیتس، تعداد چشمه های رابیتس یا روزنه های بین ستون ها است. رابیتس ها معمولا دو چشمه یا سه چشمه هستند. بدیهی است هرچه تعداد چشمه ها، در یک برگ رابیتس کمتر باشد، ابعاد آن بزرگتر است.

انواع رابیتس براساس وزن با یک روش دیگر هم دسته بندی می شوند. البته این روش بیشتر برای اطلاعات کلی و حدودی از رابیتس است. براین اساس رابیتس ها را به دسته های سبک، نیمه سنگین، سنگین و فوق سنگین تقسیم بندی می کنند. به عنوان مثال در رابیتس 9 ستون دامنه وزنی بین 400 تا 700 گرم سبک وزن، 700 گرم تا 800 گرم نیمه سنگین، 800 گرم تا 900 گرم سنگین، 900 گرم تا 1000 گرم فوق سنگین می باشد. در رابیتس 13 ستون دامنه وزنی بین 600 گرم تا 700 گرم سبک، 700 گرم تا 900 گرم نیمه سنگین، 900 تا 1000 گرم سنگین و 1000 گرم به بالا فوق سنگین می باشد. همانطور که قبلا هم اشاره شد انواع رابیتس تولیدی توسط تولید کنندگان رابیتس، با توجه به ضخامت ورق گالوانیزه مصرفی، متفاوت می باشد. لذا در بازار انواع رابیتس با وزن های مختلف قابل مشاهده است. نکته مهم در این رابطه این است که خرید رابیتس به همراه مشخصات وزن آن باشد. از آنجایی که وزن رابیتس بر روی بسته های رابیتس قید نمی شود، فروشگاه اینترنتی تامس این افتخار را دارد که رابیتس خریداری شده را برای مقادیر بالای خرید بدون هیچ پرداخت وجه اضافی، با وزن باسکول جهت اطمینان و کنترل وزن به خریدار ارائه نماید.

در یک دسته بندی دیگر انواع رابیتس به نمره 2 و نمره 3 تقسیم می شوند. در بازار این نوع دسته بندی زیاد مرسوم نیست لیکن منظور از نمره 2 و 3 همان تعداد چشمه های بین ستون های رابیتس است که تعداد آن به ترتیب دو چشمه و سه چشمه است که در قسمت بالا در رابطه با آن توضیح داده شد.

 

انواع رابیتس

 

کاربرد رابیتس

رابیتس دارای کاربرد های فروانی بخصوص در صنعت ساختمان است. برگ های رابیتس به دلیلی طراحی فوق العاده آن، یک سطح مناسب و چسبنده ی خوبی را شکل می دهند بطوریکه بیشتر ملات ها از جمله ملات ماسه سیمان و گچ  به خوبی با آن درگیر شده و به آن می چسبد. در ذیل به انواع کاربرد رابیتس در حوزه ساخت و ساختمان اشاره می شود. لازم به ذکر است منظور از کاربرد رابیتس در بیشتر موارد استفاده از یک شبکه ای از میلگرد، نبشی، قوطی به همراه برگ های رابیتس است که مشترکاً برای ایجاد سطح رابیتس بندی استفاده می شود.

کاربرد رابیتس در سقف کاذب

استفاده رابیتس برای سقف بیشتر به منظور گچکاری، برای ایجاد کارهای متنوع و مختلف تزئینی ازجمله ساخت گچبری، دکراسیون داخلی، ایجاد انواع آرک، گل های سقفی، اُپن آشپزخانه، ایجاد طرح های قوسی و مارپیچ برای نور مخفی و غیره می باشد.

کاربرد رابیتس در نما و ایجاد حجم های ساختمانی

رایتس کاری نما، عمدتا برای ایجاد سطوح دارای حجم در نمای ساختمان، شکل دادن انواع طرح های مختلف، جلو و عقب رفتگی نما، که باعث زیبای در کار شده و طرح نمای ساختمان را متمایز می کند، استفاده می شود. همچنین برای ایجاد سر درب وردی ساختمان ها و ایجاد طرح های متنوع معماری استفاده می شود. علاوه بر این در المان های معماری، جهت ایجاد حجم های مورد نظر نیز کاربرد دارد.

کاربرد رابیتس در جلوگیری از ترک

از جمله کاربردهای رابیتس، قرار گیری بر روی دیوار ها و ستون های فلزی و بتنی به منظور درگیری مناسب با دیوار و ستون است که باعث جلوگیری از ترک و ایجاد یک سطح منسجم و یکدست نیز می شود. از رابیتس برای ترمیم و اصلاح ترک ها در ساختمان نیز استفاده می کنند.

کاربرد رابیتس در کارهای پوششی و دیوارهای کاذب

از انواع رابیتس میتوان برای ایجاد یک سطح مناسب بمنظور پوشش روی تاسیسات اجرا شده از جمله لوله های آب و فاضلاب، آب باران، کانال های کولر و غیره استفاده کرد. از دیگر کاربردهای آن برای ساخت دیوار های کاذب و ایجاد یک سطح مناسب جهت پوشش روی آن با انواع ملات و پلاسترهای مورد نظر یا یک بستر مناسب جهت قرار گیری سنگ بر روی آن اشاره کرد. ساخت دیوارهای کاذب در کنار درب های آسانسور به همراه نصب سنگ بر روی آن مثالی از کاربرد رابیتس در این زمینه است.

کاربرد رابیتس در بتن ریزی

یکی دیگر از کاربردهای رابیتس، استفاده از آن در نقاط قطع بتن ریزی بخصوص در فنداسیون است. این نقاط با توجه به اهمیت آن می بایست از قبل توسط مهندسین عمران مشخص شود. این موضوع بخصوص در بتن ریزی های حجیم کاربرد دارد.

 

همچنین ببینید

5 نکته کلیدی در بازسازی آپارتمان و تعمیرات ساختمان که باید بدانید

بازسازی آپارتمان و نوسازی خانه یکی از جمله مواردی است که اکثر خانواده ها معمولا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *