دوشنبه , مهر 5 1400

رابیتس چیست و تولید رابیتس چگونه انجام می‏ شود؟ (فیلم)

رابیتس چیست

برای بعضی از افراد که با محصول رابیتس آشنایی ندارند، اولین سوال این است که رابیتس چیست و چه استفاده ای دارد. رابیتس یکی از مصالح ساختمانی است که دارای مصارف گوناگونی به ویژه در صنعت ساختمان دارد. انواع رابیتس و کاربرد رابیتس بسیار زیاد می‏ باشد. یکی از عمده ترین مصرف رابیتس در ساخت سقف های کاذب است. از آنجایی که برای ساخت این نوع سقف از رابیتس استفاده می شود به آن سقف رابیتس بندی می‏ گویند. در این قسمت به اینکه اصولا رابیتس چیست و مشخصات آن و نحوه تولید رابیتس چگونه است اشاره می شود.

 

رابیتس چیست؟

رابیتس برگ‏های فلزی یا تورهای فلزی مشبک، از جنس ورق گالوانیزه هستند که با یک سری عملیات فیزیکی شامل پرسکاری و کشش بر روی ورق گالوانیزه، تبدیل به برگه های رابیتس می‏ شوند. استفاده از ورق گالوانیزه برای تولید رابیتس باعث می‏ شود ساختار این مصالح در ساختمانها و مکان های مورد استفاده، برای مدت طولانی حفظ شود. همچنین از زنگزدگی ورق جلوگیری می ‏کند که باعث کارکرد مطلوب آن در محیط های مرطوب می شود.

برگ های رابیتس یا تور های رابیتس توسط مفتول رابیتس یا سیم رابیتس بندی به شبکه‏ ای از میلگرد و نبشی در زیر سطح خود متصل می‏ شوند. با توجه به قابلیت انعطاف پذیری برگ های رابیتس، می‏توان جهت ایجاد سطوح صاف یا منحنی و ایجاد طرح های گوناگون و زیبا سود جست. از جمله این ویژگی ها می توان به ایجاد آرک ها و گلهای سقفی متنوع و چشمگیر اشاره کرد. تقریبا هر طرحی را با استفاده از سیستم رابیتس بندی، می توان ایجاد کرد. قابلیت دیگر تورهای رابیتس، چسبیدن مناسب ملاتها بر روی آن بخاطر ساختار خوب شبکه ای رابیتس است که آن را ممتاز می ‏نماید.

هر برگ رابیتس دارای تعدادی ستون یا پل هست که در امتداد طولی آن قرار دارد. تعدا ستون ها ی رابیتس معمولا 9ستون، 11ستون و 13ستون است. در میان ستون ها چشم ها قرار دارند. تعداد چشمه معمولا سه چشمه و دو چشمه می باشد. در شکل زیر ستون های رابیتس و چشمه ها نمایش داده شده است.  برگ های رابیتس براساس وزن که به ضخامت ورق بستگی دارد، تعداد ستون ها و تعداد چشمه مشخص می‏ شود. ابعاد رابیتس در عرض 60 سانتیمتر و طول 2.40 متر، تولید می‏شود که با توجه به وزن رابیتس، طول آن کمی متغییر است.

رابیتس چیست

 

 

رابیتس به انگلیسی

واژه رابیتس در زبان انگلیسی معادل Expanded Metal Lath  می‏باشد. از اشتباهات رایج این است که کلمه رابیتس را به معنای خرگوش ترجمه نموده ‏اند در حالی که نام رابیتس از نام مخترع رابیتس، یعنی Rabitz گرفته شده است.

 

 

نحوه تولید رابیتس

رابیتس از عملیات سرد بر روی ورق های گالوانیزه گرم تولید می‏ شود. بدین صورت که ابتدا ورق گالوانیزه که بصورت رول می باشد و عرض آن حدود یک متر  است را تهیه می‏ نمایند. سپس ورق را توسط دستگاه رول باز کن (کویل)، باز کرده و در دستگاه برش قرار می‏ دهند. در این مرحله، رول ورق را در جهت طولی در فواصل حدود 10 سانتیمتری برش می ‏زنند. انتخاب ضخامت ورق گالوانیزه براساس نوع رابیتس تولیدی متفاوت است. معمولا هرچه ضخامت ورق افزایش یابد تعداد ستون و وزن رابیتس افزایش می‏ یابد. با توجه به نوع رابیتس تولیدی، ضخامت ورقِ رابیتس معمولا بین 0.4 تا 0.6 میلی متر در نظر گرفته می شود. در فیلم زیر مرحله اول تولید رابیتس نمایش داده شده است.

سپس با قراردادن در دستگاه مخصوص، عملیات سرد و پرسکاری جهت ایجاد ستون ها و چشمه ها انجام می‏ شود. در مرحله بعد، برگه های رابیتس  براساس وزنشان در طول های حدود 2.40 متری توسط دستگاه گیوتین برش می‏خورند.در فیلم زیر مرحله دوم تولید رابیتس نمایش داده شده است.

در ادامه، توسط دستگاه کشش، ورقِ پرس کاری شده، به عرض ۶۰ سانتیمتر کشیده شده تا نهایتا یک برگ رابیتس تولید می‏ شود. سپس برگه های رابیتس را براساس وزن، تعداد ستونها، تعداد چشمه ها و سهولت جابجایی در بسته های 10 یا 20 تایی بسته بندی می‏ نمایند. در فیلم زیر مرحله آخر تولید رابیتس که همان برگه های رابیتس می باشد نمایش داده شده است.

 

 

فرق رابیتس با راویز و رابیز

به لحاظ تشابه اسمی کلمه رابیتس با کلمات راویز یا رابیز که در اصطلاح عامیانه، استفاده می شود یکسان است. هیچ تفاوتی بین رابیز و راویز با کلمه رابیتس نیست و همه آنها یکی هستند. در بازار کار به رابیتس بند و رابیتس بندی نیز گاهاً راویزبند و راویزبندی یا رابیزبند و رابیزبندی هم می گویند که همگی یک معنا را دارند.

 

همچنین ببینید

5 نکته کلیدی در بازسازی آپارتمان و تعمیرات ساختمان که باید بدانید

بازسازی آپارتمان و نوسازی خانه یکی از جمله مواردی است که اکثر خانواده ها معمولا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *