شنبه , بهمن 8 1401

راهکارهای چشمگیر کاهش هزینه بازسازی ساختمان

هزینه بازسازی ساختمان

امروزه هزینه های ساختمان سازی با توجه به روند افزایشی زمین و مصالح بصورت قابل توجهی افزایش یافته است. یکی از روشهای جایگزین خرید آپارتمان های نوساز، بازسازی و نوسازی ساختمانهای موجود و قدیمی است. به عبارت دیگر بجای خرید آپارتمان نوساز و  متحمل شدن هزینه های فراوان می توانید همان منزل مسکونی و آپارتمان قدیمی خودتان را بازسازی کنید. هزینه بازسازی ساختمان ها و بناها، خود یک بحث جدایی در حوزه ساخت ساز است. در این مقاله تلاش داریم تا به روشهایی اشاره کنیم که هزینه بازسازی ساختمان را بطور چشمگیری کاهش دهید. با ما تا انتهای این بحث همراه باشید، تا این نکات را برای شما بیان کنیم.

 

1-فرد متخصص برای انجام عملیات بازسازی انتخاب کنید

یکی از اتفاقات نادر که بخصوص در کشور ما بسیار رواج دارد، انجام تمامی کارهای تخصصی و نیمه تخصصی توسط خودمان است. علت اصلی آن هم کاهش هزینه ها است. یعنی فردی جهت کاهش هزینه ها می خواهد تمام کارهای مربوط به تعمیرات وسایل خانه و لوازم شخصی خودش را شخصا انجام دهد. مثلا یک راننده تاکسی، جلوی خانه اش با باز کردن موتور ماشین، درحال تعمیر خودرو خود شده است. در حالی که همه ما می دانیم که این کار تخصصی است. مثال های از این دست فراوان است. یکی از این موارد هم کارهای تعمیرات و بازسازی ساختمان است. یعنی یک مالک یا کارفرما تلاش می کند تا برای کاهش هزینه بازسازی ساختمان، با مراجعه به گروه های تخصصی و کارگری، تعمیرات ساختمان خود را شخصاً انجام دهد. البته این کار به لحاظ کاری هیچ مشکلی هم ندارد و بسیاری از افراد و وب سایت ها هم توصیه می کنند ولی در مجموع به ضرر مالک تمام می شود. چطور؟ خب طبیعی است وقتی شما برای اولین بار با یک کار تعمیرات و هزینه بازسازی ساختمان مواجه می شوید و سر رشته ا‏ی از آن ندارید و به اصطلاح فوت کوزه گری را نمی دانید با مشکلات عدیده ای روبرو می شوید. هر کسی یک نظری می دهد و شما باید از بین نظرات سرانجام یک نظر را انتخاب کنید و جالبه که بعضی از نظرات باهم درست به نظر می رسند و اینجاست که کار مشکل تر می شود.

شما اگر هم خیلی مصر به انجام کار توسط خودتان هستید که ما توصیه نمی کنیم، استفاده از یک مشاور فنی ساختمان در کنار خودتان است تا شما را راهنمایی کند. کسی که هم تجربه عملی و هم علمی برای این کار داشته باشد. ولی در کل با قبول کمی هزینه، برای پرداخت دستمزد به فردی که مسؤلیت و ضمانت کار تعمیرات خانه شما را بعهده بگیرد، علاوه براینکه بسیاری از مشکلات شما حل می شود، هزینه های دوباره کاری که در ساختمان سازی بسیار شایع هست نیز به شدت کاهش می یابد. از اینرو انتخاب این فرد متخصص جنبه حیاتی پیدا می کند. در اینصورت نه تنها هزینه بازسازی ساختمان شما کاهش می یابد بلکه همیشه یک مشاور فنی و اجرایی در کنار خود دارید که می توانید به راحتی برای تمامی کارها با وی بدون هیچ خواهش و تمنایی مشورت بگیرید. ضمن اینکه کارتان هم به نحو عالی پیشرفت می کند. همچنین این فرد با توجه به اشراف بر مصالح و طرح های جدید می تواند برای تهیه طرح و مصالح مرغوب کمک شایانی نماید.

نکته دیگر تامین یکسری ابزار و وسایل کار است که شما باید تهیه کنید. بعضی از آنها  قابل کرایه کردن هستند ولی بعضی دیگر را باید بخرید، مثلا بیل و کلنگ و فرغون و چیزهایی از این دست، درصورتیکه وقتی کسی حرفه اش این است مسلماً اینطور چیزها اطرافش هست. در غیر اینصورت شما مجبورید شخصا تهیه کنید و از بابت آن هزینه بدهید و بعد دیگر استفاده آنچنانی برای شما ندارد. البته از آشنایانتان هم می توانید امانت بگیرید که آن هم کار راحتی نیست و باید به خیلی ها رو بزنید. این را هم در نظر بگیرید بعضی وقت ها بدون مشاور و مجری فنی، امکان بعضی از کارهای بازسازی و تعمیرات وجود ندارد. به عنوان مثال در نظر بگیرید که می خواهید دیواری را تخریب کنید که نمی دانید دیوار باربر است یا غیر باربر یا ممکن است نیاز باشد ستونی را تقویت کنید یا فراتر از این بخواهید یک فضایی را اضافه کنید و به اصطلاح اضافه بنا داشته باشید. در این صورت شما باید حتما یک مشاورفنی یا مجری متبحر کنار خودتان داشته باشید. ضمنا این فرد متخصص یک وظیفه مهم دیگر هم دارد و آن هماهنگی بین تمام گروه های متخصص اجرایی است که تاثیر جدی در کاهش هزینه بازسازی ساختمان دارد.

 هزینه بازسازی ساختمان

2-طرح و نقشه مناسب تهیه کنید

اصولا ما آنقدر عجله داریم که معمولا فرصتی برای فکر کردن نمی گذاریم. تا ایده و نظری به ذهنمان می رسد می خواهیم بلافاصله اجرا کنیم. یکی از این موارد هم در حوزه بازسازی و تعمیرات ساختمان است. یکی از کارهای مهم بعد از انتخاب مشاور یا مجری بازسازی، انتخاب طرح و نقشه مناسب جهت انجام کار است. منظورمان هزینه تراشی نیست. این نقشه یا طرح بازسازی یا نوسازی می تواند روی یک ورق ساده و معمولی پیاده شود. نقشه ای که تا حدودی تغییرات و کارهائی را که می خواهیم انجام بدهیم بر روی آن مشخص کنیم و به اصطلاح بدانیم که می خواهیم چکار کنیم. البته اگر بخواهیم تغییراتی در حد معماری داخلی داشته باشیم خود بحث جداگانه‏ی دارد که در مقالات بعدی به آن پرداخته می شود. بنابراین قدم بعدی برای کاهش هزینه بازسازی ساختمان، انتخاب یک طرح و نقشه مناسب است. این طرح ونقشه می تواند حتی توسط شما و با کمک مجری کار تهیه شود. واقعا جای تعجب دارد که بسیاری از کسانی که کار بازسازی و تعمیرات منزل خود را شروع می کنند طرح مشخصی برروی کاغذ ندارند. آنها نمی دانند که متراژ دقیق فضا ها را چه مقدار بگیرند یا نمی دانند دقیقا از چه نوع مصالحی برای ساختمان خود می خواهند استفاده کنند و مواردی از این دست که نمی خواهیم وقت شما را بگیریم.  بنابراین پس از رسیدن به ایده بازسازی و نوسازی باید یک طرح مشخص برای خودمان پیاده کنیم. البته ما انکار نمی کنیم که باید شما به عنوان کارفرما و مالک نقطه نظرات خودتان را بدهید که در جای خود بسیار اهمیت دارد. لیکن توصیه اکید ما این است که حتما از مجری یا مشاور فنی برای کار خود استفاده کنید و همه چیزرا قبل از شروع کار بر روی کاغذ بیاورید.

هزینه بازسازی ساختمان

 

نمونه قرارداد بازسازی ساختمان / فنی / کاربردی

 

3-گروه های تخصصی مناسب انتخاب کنید

امروزه اگر سری به روزنامه ها و وب سایت های تبلیغاتی بزنید، پُراست از گروه های تخصصی که برای بازسازی خانه آماده به کار هستند. از بنا و گچکار گرفته تا هر خدماتی که انتظار دارید برای بازسازی و تعمیرات ساختمان انجام شود. مالکین معمولا برای کاهش هزینه بازسازی ساختمان، خودشان وارد عملیات اجرایی می شوند و برای استعلام قیمت شروع به تماس گرفتن و قیمت گرفتن از افراد برای انجام کار می شوند. مثلا برای انجام گچ کاری ساختمان، خود شروع به گرفتن قیمت می کنند: گچکار اول، 100,000 تومان، گچکار دوم 200,000 تومان و گچکار سوم 150,000 تومان به مالک پیشنهاد قیمت می دهند. حالا نکات جالب ماجرا از این به بعد شروع می شود. اول از همه که بماند طرف تماس گیرنده گیج می شود که به کدام نفر کار تعمیرات ساختمان خود را بدهد. با خودش می گوید نفر دوم که خیلی آدم بی انصافیه بنابراین بی خیالش می شود. نفر اول خیلی قیمتش مناسب است ولی خوب معلوم نیست کیفیت کارش چطور باشد. شاید هم نفر سوم مناسب تر باشد چون قیمت بینابینی داده است. سوالات جدی هم برای کاهش هزینه بازسازی ساختمان وجود دارد که معمولا مورد غفلت قرار می گیرد. اول اینکه سابقه کاری این آقا چقدراست؟ خب حتما می گویید میشه از خودش پرسید. آره درست است ولی خب چطوری می شود اثباتش کرد. آیا تا دیروز وردست اُستا بوده یا چندسالی هست برای خودش کار می کند. دوم اینکه آیا این فرد ایرانی هست یا خیر؟ آیا شما اصلا می توانید از کسی که می خواهد برای شما کار کند مدارک هویتی بگیرید؟ و یا مخصوصا وقتی کار بزرگ می شود برای این همه نفرات پرونده تشکیل بدهید؟ شاید هم می گویید ضرورتی ندارد که بدانید این آقا ایرانی است یا خارجی؟ حالا ایرانی نباشد و اصلا مهم نیست. این ها همه خوبه درصورتی که اتفاقی نیفته وحادثه ای ایجاد نشه ولی درصورت اتفاق، اونجاست که این موارد اهمیت پیدا می کند. سوم اینکه چه ضمانتی برای تحویل کار با کیفیت مطلوب و دلخواه شما دارد؟ در نظر بگیرید که با فردی برای اولین بار می خواهید کار کنید و کار او را قبلا ندیدید. واقعا چگونه می توانید به گفته های آن فرد اطمینان کنید؟ و اگر کارهایی که تحویل داد مشکل داشت چگونه حل وفصل خواهید کرد؟ البته که باید به گرفتاری ها و معطلی ها و دلخوری های آن هم توجه کنید.

حال در نظر بگیرید کل بازسازی  و نوسازی خانه را به یک فرد متخصص در این زمینه واگذار کنید و یک دستمزدی با توجه به کار به او بدهید و تامین نیروی انسانی و متخصص کار را هم به آن فرد واگذار کنید و فقط کار را از او بخواهید. چقدر کار شما سبک و راحت خواهد شد. از طرفی چون آن فرد گروه های متخصص در این زمینه دارد که دارای شناخت کافی نسبت به آن افراد دارد و همچنین کیفیت کار آنها را می داند، چقدر می تواند هزینه بازسازی ساختمان را کاهش دهد.

هزینه بازسازی ساختمان

 

5 نکته کلیدی در بازسازی آپارتمان و تعمیرات ساختمان که باید بدانید

4-به انتخاب مصالح و روشهای تهیه آن توجه کنید

دنیای مصالح ساختمانی یک دنیای بسیار وسیع و متنوعی است. در بازار ایران انواع مصالح استاندارد و غیر استاندارد و مصالح وارداتی مشاهده می شود. واقعا بعضی وقت ها برای انتخاب یک جنس خاص آنقدر قیمت های متنوع با نام های مختلف شنیده می شود که خسته می شویم. بماند که استاندارد یک کالای وارداتی چگونه ارزیابی می شود خود سوالی دیگر است. از آخر هم نمی شود گفت کدام جنس بهتره چون هرکسی به لحاظ داشتن جنس خاصی، ازآن دفاع می کند و به قول معروف نمی گوید ماست ما ترش است. حال در این اوضاع و احوال بعضی افراد که می خواهند خودشان دست بکار شوند و دستی به سرو روی ساختمان یا آپارتمان خود بکشند، جهت کاهش هزینه بازسازی ساختمان راهی بازار می شوند تا خودشان خرید کنند. درصورتیکه اینکار باعث افزایش هزینه بازسازی ساختمان می شود. حتما می پرسید چطور؟ اول از همه شما باید یک زمان زیادی بگذارید برای خرید مصالح ساختمانی، چرا که شما برای بازسازی و نوسازی خانه خود یک نوع مصالح که نمی خواهید. باید بیشتر روزها وارد بازار بشوید برای خرید اجناسی که تقریبا یکبار یا دوبار در طول زندگی تان با آن مواجه می شوید. نکته بعدی اینکه از کجا بخرید؟ چه کسی قیمت مناسبتری به شما می دهد؟ حتی اگر جنسی هم خریدید چه کسی به شما بگوید که کیفیت آن خوب است یا بد؟ در صورتیکه وقتی یک فرد متخصص فنی کنار شما باشد نه تنها شما می توانید با اطمینان تصمیم بگیرید و کارتان به نحو احسن انجام بشود بلکه هزینه بازسازی ساختمان بطور چشم گیر کاهش می یابد.

 

ممنون از وقتیکه گذاشتید و این مقاله را مطالعه کردید. امیداواریم برایتان مفید واقع شده باشد. خوشحال میشویم نظرات شما راداشته باشیم.

همچنین ببینید

نکاتی که قبل از قرارداد خاکبرداری ساختمان (گودبرداری ساختمان) باید بدانید

یکی دیگر از قراردادهای مهم ساختمانی قرارداد خاکبرداری و گودبرداری ساختمان می باشد. اولین اقدام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *