جمعه , خرداد 12 1402

5 نکته مهم در قرارداد سنگ کاری به همراه نمونه قرارداد

قرارداد سنگ کاری

 

در این بخش به یکی از قراردادهای مهم نازکاری در ساختمان اشاره می شود. قرارداد سنگ کاری یکی از قراردادهای مهم ساختمانی است که می بایست پس از اتمام سفت کاری و دیوار چینی نسبت به تنظیم آن اقدام نمود. قرارداد سنگ کاری شامل اجرای کامل سنگ کاری ساختمان شامل نمای ساختمان، پله ها، سنگ فرش، آبنما، شومینه و کباب پز می باشد. ولی ازهمه مهم تر اجرای سنگ نما است. در مقالات دیگر و نمونه قراردادهای ارائه شده به اهمیت و نکات مهم در قراردادهای ساختمانی اشاره شد. در این بخش به نکات مهم در قرارداد سنگ کاری اشاره می شود.

1-زمان بندی در قرارداد سنگ کاری

یکی از عوامل مهم در قراردادهای ساختمانی، زمان بندی است. زمان بندی می بایست در قرارداد اجرای سنگ بخصوص سنگ نما لحاظ شود. یکی از طولانی ترین فعالیت های ساختمانی، انجام نماکاری ساختمان بخصوص با سنگ می باشد. بنابراین باید در ساخت ساختمان طوری برنامه ریزی کرد که در اولین فرصت اجرای نمای سنگ را انجام داد. سنگ کاری ساختمان، وقتی در روزهای سرد سال شروع شود طولانی تر خواهد شد. بنابراین باید طوری برنامه ریزی شود که بلافاصله پس از اتمام دیوار چینی ها نمای سنگ را شروع کرد.

2- شن مصرفی در قرارداد سنگ کاری

یک مورد مهم در اجرای سنگ نما استفاده از شن و ماسه شسته و تمیز می باشد. حتما می بایست از شن دوبار شور استفاده کنید. اگر شن و ماسه دارای خاک بیش از حد باشد، باعث مشکلات در ملات ماسه سیمان شده و چسبندگی آن کاهش پیدا می کند. به هیچ عنوان اجازه ندهید شن و ماسه دارای خاک برای ملات سنگ کاری استفاده شود.

3- اِسکُپ سنگ ها و کنترل های لازم در قرارداد سنگ کاری

در قرارداد سنگ کاری نما حتما قید کنید تمامی سنگ های مورد استفاده می بایست دارای اِسکُپ باشد. در صورت مشاهده و یا وقوع افتادن سنگ ها در آینده به علت عدم اِسکُپ مسولیت ناشی از آن به عهده پیمانکار می باشد. ولی شما به عنوان کارفرما باید نظارت بر انجام کار داشته باشید و همه چیز را به پیمانکار واگذار نکنید. در سنگ کاری نما کنترل دائم از ابتدای کار مهم است. از همان ابتدا شاغولی بودن سنگ نما و در یک تراز کار کردن را کنترل کنید. همچنین می بایست رگ اول بنا را بصورت ریسمونی کار شود تا کار جلو وعقب نباشد.

4- دمای هوا در قرارداد سنگ کاری

دمای مناسب برای سنگ کاری بسیار اهمیت دارد. باید برای سنگ کاری بخصوص نمای ساختمان طوری برنامه ریزی کنید که به فصل های سرد سال برخورد نکنید یا کار را به تاخیر بیاندازید تا در زمان مناسب انجام دهید. اگر در روزهای سرد سال مجبور به انجام نماکاری ساختمان هستید حتما به درجه حرارت هوا در روزهای آینده دقت کنید اگر درجه حرارت هوا نزدیک صفر و زیر صفر باشد به هیچ عنوان اجازه فعالیت به سنگ کار ندهید. در صورت فعالیت در هوای سرد امکان یخ زدن ملات سنک و جود دارد و باعث می شود که سنک چسبندگی خود را از دست بدهد و باعث جدا شدن سنگ از ملات خواهد شد.

5- انتخاب پیمانکار در قرارداد سنگ کاری

در انتخاب پیمانکار با صلاحیت وقت بگذارید. متاسفانه به دلیل عدم وجود مدرک مهارت فنی در پیمانکاران جزء ساختمانی، در انتخاب پیمانکار ساختمانی دقت بیشتری بکنید. از کسانی استفاده کنید که مهارت های لازم برای سنگ کاری ساختمان را داشته باشند و از همه مهم تر برای انجام کار با توجه به میزان متراژ سنگ کاری، دارای اوستای سنگ کار و شاگرد به تعداد کافی داشته باشند. حتما از کارفرمایان قبلی، قبل از شروع بکار، کیفیت کار سنگ کار را استعلام بگیرید.

امیدواریم مطالب ارائه شده مورد استفاده شما قرار گرفته باشد. وب سایت خدماتی تامِس جهت علاقمندان به حوزه ساخت نمونه قراردادهای ساختمانی را ارائه می دهد. در این بخش نمونه قرارداد سنگ کاری در اختیار سازندگان و کارفرمایان محترم ساختمانی قرار می گیرد. این قرارداد در قالب دوفایل وُرد Word و پی دی اف Pdf  و با امکان ویرایش و به مبلغ 79،000 تومان در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد. مبلغ نمونه قرارداد سنگ کاری ارائه شده طوری در نظر گرفته شده است که همه با اندکی سرمایه گذاری بتوانند تهیه کنند. این مبلغ در مقابل هزینه تهیه سنگ نما که بسیار گران می باشد و مصالح ساختمانی مورد نیاز و دستمزد پیمانکار  بسیار ناچیز می باشد و ارزش سرمایه گذاری دارد. امیدواریم از این نمونه قرارداد سنگ کاری ساختمان هم،  مشابه نمونه قرارداد های دیگر ارائه شده، استفاده لازم را ببرید. منتظر نظرات شما در رابطه با این نمونه قرارداد ساختمانی هستیم.

جهت دانلود قرارداد سنگ کاری  ساختمان کلیک کنید

همچنین ببینید

قبل از قرارداد سفت کاری ساختمان به این نکات توجه کنید

یکی دیگر از قرارداد های مهم ساختمانی قرارداد سفت کاری ساختمان است. مراحل قرارداد سفت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *